Mermer mozaik

Mermer mozaik

Mermer mozaik, küçük mermer taşlarının, uygun ebatlarda kesilip parlatılmasıyla üretilir. Üretilen bu desenli renkli taşlar kullanılacak zemine veya filelerin üzerine yapıştırılır. Yapıştırılan bu taşlarla desen oluşturulur. Bu desenler bazen projeye göre, bazen mozaik üreticisinin kendi üretim modeline göre hazırlanır. Mermer mozaik taşları tarihin en eski devirlerinden bu yana insan oğlunun bildiği ve işlediği taşlardır. Tarihin en eski devirlerindeki insanlar da mermerin güzelliğinin farkındaydılar. Zeminlerinde ve duvarlarında mermer mozaik taşlarını kullandılar. Günümüzde sonradan keşfedilen tarihi kalıntıların arasında işlemeli mermer mozaikleri görebilirsiniz. Günümüzde hala değerli olan ve çok kullanılan bir dekorasyon ürünüdür mozaikler. Kullanıldığı mekana kattığı şıklık kelimelerle tarif edilemez. Hele birde projenize profesyonel bir mühendis ile devam ediyorsanız dillere destan bir sonuç ortaya çıkar. Eşin dostun, akraba ve tanıdıkların konuştuğu bir mekan haline gelir mekanınız.

Sitemizde mekanınıza şıklık katacak yüzlerce farklı modeli bulabilirsiniz. Aşağıda mozaik çeşitlerimizin ana kategori linklerini sizlerle paylaşıyorum. Tıklayarak inceleyebilirsiniz. Yazının devamında bizim mozaiklerimizin kullanıldığı mekan resimlerini de sizlerle paylaştım.

Eskitme mermer mozaiklerimiz için burayı tıklayın.

Sanatsal mermer mozaiklerimiz için burayı tıklayın.

Cilalı mermer mozaiklerimiz için burayı tıklayın.

Mermer mozaik kullanmanın avantajları

Mermer mozaik kullanmanın avantajları oldukça fazla. Uzun ömürlü olmasının yanı sıra aynı zamanda doğal olduğu için sağlığa hiçbir zararı yok, tam tersine doğal olan bütün yapı malzemelerinde olduğu gibi mermer mozaiklerde insan ruhuna iyi geliyor. Oturduğumuz mekanlarda bizler farkında olmasak bile kullanılan eşyalar mermer, bambu, ahşap, el yapımı seramik ürünlerden oluşuyorsa eğer bilmediğimiz bir ferahlık gelir içimize. Buna neyin sebep olduğunu bilemesek bile deriz ki bu yer çok huzurlu, ne zaman gelsem huzurlu hissediyorum. Mermer mozaikler mekanın enerjisini pozitif yönde etkilerler. Bizler bunun farkına varamayız belki ama mermerlere bakınca hissederiz. Mermer mozaiğin mekana montajı kolaydır. Temizliği kolaydır, uzun ömürlüdür dayanıklıdır. Sanayi ürünlerinin aksine insan sağlığına faydaları vardır. Mekandaki negatif enerjiyi bir çok doğaltaş gibi emer. Ara sıra mozaiklerinizin üzerini silip evinizi havalandırdığınızda, mozaiğiniz enerjisini sıfırlar ve yeniden negatif enerjiyi yok etmeye devam eder. Tarihin eski devirlerinden beri kullanılmasının bir nedeni de budur.

Mermer mozaik kullanım alanları,

Mermer mozaiği günümüzde çok geniş bir yelpazede kullanılır. Mutfakta tezgah arasında, kış bahçelerinde, balkonlarda, binaların dışında bina süsleme amaçlı kullanılır. Bina içinde yerlerde sanatsal şekilde işlenerek kullanılır. Banyo ve mutfak duvarlarında ve yerlerde kullanılır. Günümüzde evin içinde odaların ortasına halı yerine döşendiğini de görüyoruz. Mermer mozaiği masa ve sehpa yapımında da kullanılır. Bazı tarihi binalarda duvarlarda, kubbelerde kullanıldığını da çok görmüşsünüzdür. Kullanımının kolaylığı, şıklığı, temizliğinin kolaylığı sebebiyle çok tercih edilir. Bina cephe kaplaması yapılırken süsleme amaçlı kullanıldığını da mutlaka görmüşsünüzdür. Ne şekilde kullanırsanız kullanın çok şık görünüyor ve kullananlar mutlaka başkalarına da tavsiye ediyor. Aşağıda mermer mozaiğin kullanıldığı bazı mekanların resimlerini sizlerle paylaştık.

Mermer mozaik nasıl yapılır?

Mermer mozaiği, doğaltaş mermerin topraktan çıkarıldıktan sonra belli ebatlarda kesilmesiyle hazırlanır. Kesilen doğal taş mermerler daha küçük ebatlanır. Ebatlanmış olan kalıp mermerler mozaik kesim makinelerinde mozaik desenine göre tekrar ebatlanır. Desene göre ebatlanan taşlar parlatılır. Mozaiğin türü eskitme mozaik ise eskitme yapıldıktan sonra cilalama yapılır. Kullanılacak mozaik sanatsal bir mozaik olarak yapılacaksa parlatılarak cilalanır. Tasarıma hazır hale getirilen taşlar mozaik dokuma filesine yapıştırılır. Tüm bu aşamalar insan eliyle yapılır. Mermerin sadece kesim aşamasında makinalar kullanılır. Bunun haricindeki tüm aşamalarda insan eliyle işlenir. Mermer kesilirken mekanda toz kalkmaması için ıslatılır. Mermer işinde çalışanlar hem tozla, hem suyla ve ıslaklıkla mücadele ederler. İnsan emeğinin hat safhada olduğu mermer mozaiğin üretim süreci çok kıymetlidir. Belki de mermer mozaiği bu denli değerli kılan emek emek işlenmiş olmasıdır. Üretim sahamızdan çektiğimiz videoları gelecekte youtube kanalımızda paylaşarak nasıl yapıldığını sizlere göstermek istiyoruz. Ne kadar kıymetli bir sürecin işlediğini sizlerde görmüş olacaksınız.

Desen Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Mekanınızda mermer mozaiği kullanmak istiyorsunuz ve nasıl bir desen seçmeniz gerektiğinden tam olarak emin değilseniz size bazı ip uçları vermek isteriz. Öncelikle sıfır bir bina yapılıyorsa binanın modern veya vintage stilinde yapılıp yapılmadığını kontrol edin. Bina modern ise projede kullanılacak eşyaların ve duvarların rengine, mutfak dolabı, yer karolarının renklerine bir bakın. Evinizde tasarımsal bir bütünlüğü yakalayabilmeniz için seçeceğiniz mermer mozaik modeli çok önemli olacak. Koyu renkli bir zemin parkesi kullanacaksanız daha açık renkli, beyazın ağırlıklı olduğu mozaikler seçmeniz mekanda denge yaratır. Sitemizde birbirinden güzel 3 boyutlu görünümde, verev dizilimli, düz dizilimli onlarca modeli bulabilirsiniz. Beyaz ve parlak renkli,  şık, zarif görünen onlarca model bulunuyor. Evinizin tasarımına hangisinin daha güzel yakışacağını tek tek inceleyip gözünüzde canlandırarak karar verebilirsiniz. Büyük projelerde numune isteyen firmalarımıza numune gönderimi yapıyoruz.

Daha nostaljik bir stilde bir eviniz olacaksa eskitme mermer mozaik dediğimiz ürün grubuna bir göz atmanızı tavsiye ederiz. Gold renklerin ağırlıklı olacağı bir tasarımda sarı veya bej eskitme mozaiklerimiz bütünlük sağlayacaktır. Aşağıda mozaik gruplarının linklerini tekrar paylaşıyorum. Tıklayarak ürün incelemesi yapabilirsiniz.

Eskitme mermer mozaiklerimiz için burayı tıklayın.

Sanatsal mermer mozaiklerimiz için burayı tıklayın.

Cilalı mermer mozaiklerimiz için burayı tıklayın.

Mermer Mozaikler Nasıl Monte Edilir

Mozaik taşları üretim aşamasında kolay monte edilecek şekilde üretilir. Taşlar genellikle 50 cm x 50 cm filelerin üzerine dizilir. Filenin üzerine taşlar yan yana yapıştırıldığında bütünü koruyacak şekilde dizilir. Ne tarafa doğru yapıştırırsanız yapıştırın doğru desen ortaya çıkar. File üzerine yapıştırılan taşları yerinizin ölçüsüne göre azaltabilirsiniz. 50×50 cm fileli mozaik kullanacağınız yere geniş geliyorsa yerin genişliğine göre keserek yeniden ebatlayabiliyorsunuz. Yapıştırıcısı sayesinde duvara kolayca yapışıyor. Uzun yıllar hiç sökülmeden kullanılabiliyor. Mermer mozaiği yapıştırdıktan sonra kurumasını bekleyin. Daha sonra toz varsa elektrikli süpürge ile tozlarını çektirin. Üretim sahası mermerin tozunun bulunduğu bir yer olduğu için mozaiklerin üzerinde tozlar bulunabilir. Kullanmaya başlamadan önce bir defa elektrikli süpürge ile tozunu çektirmeniz iyi olur.  Mozaiğin yüzeyi silinerek temizlenebiliyor. Mozaik monte edilen duvarı temizlerken suyla yıkamanızı önermiyoruz. Üzerini çok bulaşık deterjanı gibi bir deterjanla silerek temizleyebilirsiniz. Temizleme işlemlerini bezle silerek yapmanız mozaiğin ömrünü uzatır.

 

Cep telefonuyla arama yapmak için burayı tıklayınız.

Facebook sayfamızı burayı tıklayarak takip edebilirsiniz.

İletişim sayfamız için tıklayın.

 

www.mermerdiyari.com sitemizde birbirinden güzel mermer mozaik ve patlatma taşı modelini bulabilir, fabrika fiyatıyla satın alabilirsiniz.